Akce “Ukliďme Brdy”

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

Příbram 31.5. 2021

Fabián přál akci „Ukliďme Brdy“

Nejen pěkné počasí, ale hlavně ochota lidí pomoci očistit naši nejmladší chráněnou krajinnou oblast přineslo úspěch ve společné akci Národního geoparku Barrandien a největší facebookové skupiny CHKO Brdy, která otevřela Týden geoparků v ČR.

Více než 200 dobrovolníků včetně rodičů s dětmi na 24 trasách zbavilo odpadků 240 km turistických a cyklistických cest. Sebralo se více než 134 pytlů odpadů a velké množství dalších věcí, které do přírody rozhodně nepatří (pneumatiky, záchodová mísa aj.).  Došlo i k nálezu u něhož musel asistovat pyrotechnický odřad Vojenské policie v Jincích.

Úspěch akce a pozitivní odezva ze strany jejích účastníků, podporovatelů i veřejnosti dává naději, že zde vznikla tradice, v níž hodlají její organizátoři pokračovat. „Ukázalo se, že celkové množství odpadků bylo nižší, než jsme se obávali a zdá se že nejen výletníci a podobní návštěvníci lesů, ale i lidé z jejich okolí jsou k přírodě ohleduplnější, než tomu bývalo dříve – a to je určitě dobrá zpráva“ uvedl Pavel Čámský, správce FB skupiny CHKO Brdy. Dorazila i skupina s elektrickými golfovými vozíky a spoustou dětí, která svážela naplněné pytle s odpadem. Na jejich nadšení se můžete podívat na https://www.youtube.com/watch?v=t-OXtxF8c6g.

„Veliké poděkování náleží především dobrovolníkům, kteří úklid v Brdech provedli, ale také těm, kteří jej zorganizovali a svojí pomocí a spoluprací umožnili. Šlo o Vojenské lesy a statky divize Hořovice, město Příbram, městys Jince, obce Strašice, Bohutín, Nevid, Mikroregion Hořovicko a nesmíme zapomenout ani na Vojenskou policii ČR“ uvádí Luboš Gardoň ředitel Národního geoparku Barrandien.

Vděčná je jistě příroda Brd i její pán a vládce Fabián. Takže někdy příště opět na shledanou při podobné akci anebo při návštěvě našich Brd.

 

JUDr. Pavel Čámský                                             MVDr. Luboš Gardoň

správce facebookové skupiny CHKO Brdy         Národní geopark Barrandien org. složka Ekologického centra Orlov