Turistická oblast Brdy a Podbrdsko

Nedotčená příroda v srdci Čech

Uprostřed nám dobře známé české kotliny leží oblast, kterou ještě mnozí z nás neměli možnost prozkoumat. Začněte ji objevovat z některé obce našeho mikroregionu, který je výborně dostupný po dálnici D5 mezi Prahou a Plzní.

V Brdech najdete přírodu v její ryzí surové podobě. Hluboké neprostupné lesy, dechberoucí vyhlídky a romantická zákoutí, to jsou Brdy pro milovníky přírody. Pozůstatky nedobytných hradů a tvrzí nebo památky na vojenské působení, to jsou Brdy pro příznivce dávné i nedávné historie.

Památky, které jinde nenajdete

V podhůří Brdy obklopuje Podbrdsko s pohádkovými hrady, zámky a technickými unikáty, které připomínají těžbu a zpracování železa, stříbra, rud a dalších kovů. Takovou symbiózu vojenských a technických památek na jedné straně a krásné neporušené přírody na straně druhé nikde jinde nenajdete.

Na kole nebo pěšky, jak je libo

Oblast je protkána řadou turistických a cykloturistických tras. Vyrazit na pěší výlet tady může vášnivý turista, jehož cílem je zdolání co nejvíce kilometrů a vrcholů, i rodiny s malými dětmi nebo senioři toužící po krátké procházce s příběhem. Turistických tras různé náročnosti i zaměření tu najdete nepřeberné množství.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/turisticke-trasy

Kdo dává přednost kolu, přijde si v Brdech a Podbrdsku také na své. Čekají ho adrenalinové výšlapy s kolegy z práce i poklidné rodinné vyjížďky přírodou nebo po památkách. Z nabídky cyklotras si tak vyberou sportovci i rekreační cyklisté.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/cyklotrasy

 

Hrady a zámky s hračkami, medvědy nebo princeznami

Vzdát se výletů jenom proto, že máte malé děti, by byla velká škoda. V Brdech a Podbrdsku na rodiče myslíme, a můžeme vám proto zaručit, že o nezapomenutelné zážitky nebudete mít nouzi. V Příbrami se o takový zážitek postará Hornické muzeum s vláčkem, skluzavkou a průzkumem podzemních štol. Podbrdské hrady a zámky nadchnou svými prohlídkami se strašidly nebo princeznami, v hořovickém zámku zase mohou děti zjistit, s jakými hračkami si hrály šlechtické děti. Na Točníku je pak sázkou na jistotu medvědárium s medvědy Agátou a Martinem.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/hrady-zamky-a-zriceniny

Brdy a Podbrdsko jsou celoroční destinací

Turistická oblast Brdy a Podbrdsko vás chytne za srdce. A to v jakoukoli roční dobu. Svěží jarní příroda vás probudí ze zimního spánku. Stín hlubokých lesů vám pomůže přečkat i ty největší letní vedra. A když ani to nepomůže, přijdou na řadu místní bazény a koupaliště. Barevnost podzimu je v Brdech a Podbrdsku slovy nepopsatelná, to musíte vidět na vlastní oči. A když v zimě zahalí krajinu sníh, není nic krásnějšího, než vyběhnout na běžkách a užívat si jiskřivou atmosféru.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/bezky-v-brdech

Tipy na výlety v našem mikroregionu a okolí

Na hrady Točník a Žebrák

Začít s pěšími výlety můžete třeba v obci Točník, odkud můžete vyrazit na hrady Žebrák a Točník. Trasa mezi hrady sice překonává značné převýšení, je však pohodlná, takže ji zvládnou nejenom milovníci historie, ale i senioři a rodiny s dětmi a s kočárkem.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/hrady-zebrak-a-tocnik

Hrady Točník a Žebrák. Věž hradu Žebrák se tyčí na skále přímo v obci Točník

 Za hořovickými zajímavostmi       

 Nový zámek v Hořovicích

Pěší výlet po hořovických zajímavostech je vhodný pro každého, kdo se zajímá o historii a památky. Na trase nechybí Nový zámek se zahradou a Sluneční bránou, která je zasazená do pilířů se sochami z dílny Matyáše Bernarda Brauna, kostel Nejsvětější Trojice s morovým sloupem a kaplí Panny Marie Loretánské ani barokní kostel sv. Jiljí nad Novým zámkem. V jeho blízkosti pak naleznete Starý zámek, původně hrad, nyní s muzeem, galerií, knihovnou a informačním centrem. Odpočinout si můžete při procházce v lesoparku Dražovka. Vaší pozornosti by neměla uniknout ani bývalá synagoga, další z pozoruhodností Hořovic.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/horovice

Starý zámek v Hořovicích

 

K sídlu brdského vládce Fabiána

Další výlet si můžete naplánovat z Hostomic k sídlu brdského vládce Fabiána, za které je považováno skalisko Fabiánovo lože pod vrcholem Velké Baby. Ve skutečnosti, alespoň podle pověsti, je ale skalisko Fabiánův zakletý hrad. Trasa měří 11 km a zvládnou ji i zdatnější děti nebo senioři.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/cesta-za-fabianem

Fabiánovo lože, sídlo vládce Brd

Z údolí železa na nejkrásnější vyhlídky

Náročnější cyklistický výlet vás čeká z Komárova, bývalého centra železářství, a to nejen v Podbrdsku. Vede do středních Brd. Uvidíte a navštívíte místa, která patří v Brdech k těm nejzajímavějším a nejhezčím. Na své si přijdou milovníci vyhlídek i příznivci vojenské historie Brd. Trasa totiž vede přes dopadové plochy někdejší dělostřelecké střelnice, kolem bunkrů a také přes vrch Houpák s nejkrásnějším panoramatickým výhledem v Brdech.

https://www.brdyapodbrdsko.cz/z-udoli-zeleza

 Dopadová plocha dělostřelecké střelnice Jordán                                                                                               

Více informací o Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko a další tipy na výlety najdete na webu www.brdyapodbrdsko.cz.